Rubriky
ZP SEZÓNA 2018/2019

Ledová míle Hradec Králové 9.2.2019

V sobotu 9.2.2019 se v Hradci Králové plavala ledová míle, která se ve světě plave od roku 2009. Plave se podle pravidel IISA – Mezinárodní ledová plavecká asociace, na minimální vzdálenosti 1 anglická míle = 1609,344 metrů, ve vodě o teplotě do 5 °C. Jedná se o individuální výkon trénovaného otužilce, zimního plavce. Není to soutěž.

Celou akci naplánoval oddílový předseda Jiří Kuřina. Plavecká vzdálenost byla vytyčena bójemi, na řece Labi, mezi Labským a Pražským mostem. Opravdu nádherně zvolená trať na řece v Hradci Králové. Průměrná teplota vody v řece Labi byla 1,19 °C. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 5 °C. Počasí bylo oblačné a polojasné. Přes spousty mraků na obloze chvílema prosvítávalo sluníčko.

Na překonání extrémní ledové míle, voda o teplotě do 2 °C, se na start dostavili tři trénovaní zimní plavci. Denisa Haltmarová (Plavecký klub Zábřeh), Mojmír Václavek (I. plavecký klub otužilců Praha) a Petr Friesinger (Česká otužilecká unie Praha). Nejdříve odstartovali muži, Mojmír společně s Petrem. Rychlejší plavkyně Denisa odstartovala s 10 minutovým odstupem od obou mužů. Do cíle jako první doplavala Denisa, následně Mojmír a nakonec Petr.

Po doplavání se všichni tři nejdříve zahřáli v blízkém vyhřátém stanu. Po takovém extrémním výkonu, kde dochází k promrznutí a podchlazení, se následně daný jedinec musí opětovně dostatečně zahřát. Po delším pobytu v takové ledové vodě, pak i následné zahřívání organismu trvá delší dobu.

Dosažené časy extrémní ledové míle: Denisa 0:38´20´´, Mojmír 0:52´05´´ a Petr 0:54´08´´. Gratulujeme všem za úspěšné zdolání míle.