OTUŽILECKÉ LABE 2018

Na sobotu 1.12.2018 byla naplánována otužilecká soutěž, zařazená do Českého poháru zimního plavání, již s velkou tradicí v Hradci Králové. Otužilecké Labe – 47. ročník soutěže otužilců v Labi, 18. ročník Memoriálu Františka Kašparovského, 6. ročník Královéhradecké dorostenecké soutěže.

Příprava

K pořádání takové soutěže je zapotřebí předem důkladná příprava. Letos jsme pořádali poprvé dvě soutěže v jednom víkendu. V sobotu a následný druhý den v neděli. Hodně nám pomohla zkušenost z minulých let. V oddíle jsme si předem naplánovali, kdo co zařídí a připraví. Přitom hlavní slovo měl náš oddílový předseda a ředitel obou soutěží Jiří Kuřina. To co neovlivníme je počasí. Pár dní před závody nastalo ochlazení a začalo mrznout. V řece Labi i Orlici v Hradci Králové se držel velmi pomalý proud. Došlo i k zamrznutí hladiny řeky Orlice. Labe však odolalo a hladina vydržela volná, bez zamrznutí.

Den soutěže 1.12.2018

V sobotu 1.12.2018, bylo naměřeno a stanoveno: Teplota vzduchu 0 °C, teplota vody Labe 0,8 °C a povrchový proud Labe 1 m/min. Opravdu velmi tvrdé podmínky pro zimní plavání. S pokorou si někteří otužilci nakonec zvolili kratší trať.

Tradičně se zahajuje nástupem otužilců u řeky. Úvodní slovo měl ředitel soutěže Jiří Kuřina. Zároveň byla vzpomínka na letos zesnulého Karla Valeše, zasloužilého předsedu oddílu dálkového a zimního plavání TJ Sokol Hradec Králové.  Po nástupu postupně šli zimní plavci, dle zvolené tratě a na pokyn hlavního rozhodčího Michala Moravce, do ledové vody řeky Labe. Hlasatelem soutěže byl velmi výřečný Petr Kocián, předseda náchodských otužilců.

Soutěže se celkem zúčastnilo 182 otužilců. Počet zimních plavců na trati: 100 m (19), 250 m (65), 500 m (43), 750 m (27), 1000 m (28).

Z našeho domácího oddílu si zaplavalo 26 členů. V domácí soutěži jsme nakonec získali jednu medaili, kterou vybojoval Richard Nyáry za 3. místo na trati 1000 m muži.

Poděkování

Poděkování patří všem, kteří pomohli s přípravou a organizací soutěže. Dále patří poděkování Královéhradeckému kraji, městu Hradec Králové, TJ Sokol Hradec Králové a všem sponzorům.